fredag 20. mars 2026

Lånke - Nationalkameratene 2-0

Jeg hadde akkurat startet ferden nordover for min årlige deltakelse på NM for janitsjarkorps da det tikket inn en melding fra Magnus om at den kampen jeg trodde jeg ikke ville få sett hadde fått ny avsparkstid. Jeg droppet derfor et planlagt restaurantbesøk på kvelden, og plukket etter å ha avsluttet øving med Mo Hornmusikk opp Andreas før ferden gikk mot Stjørdal. Vi rakk akkurat å parkere før jeg hørte dommerens fløyte sette i gang treningskampen mellom de to fjerdedivisjonslagene Lånke og Nationalkameratene.



Da vi hadde forsert bakken fra parkeringa til banekanten fikk jeg se et flott anlegg som omkranset kunstgresset. Ikke bare var her ei nydelig tribune med tak, det var også åpen kiosk, og til min store glede også toaletter. Jeg forsvant etter å ha hilst på Magnus raskt i retning disse, og forventet egentlig at det hadde kommet flere mål da jeg kom ut derfra igjen. Så feil kan man ta, det sto fortsatt 0-0, og det gjorde det også etter at Lånke fikk ballen i nettet, scoringen etter rundt 16 minutter ble nemlig annullert for offside (Enda den fant sted på den banehalvdelen hvor det ikke var assistentdommer!)


Litt før pause fant jeg ut jeg måtte teste kiosken, så det ble innkjøpt en vaffel som var svært god, og om den bare hadde vært stekt litt lenger tid hadde vært oppe og nikket mot toppkarakterer. Det som skjedde ute på kunstgresset kvalifiserte dessverre ikke til like gode karakterer, så da lagene gikk i garderoben for en liten omgruppering sto det fortsatt 0-0.

Etter pause syntes jeg laget fra rallycrossbygda mer og mer festet et slags grep rundt kampen, men avslutningene ble likevel lenge for tannløse. «Næshkam» på sin side var sjelden veldig truende, og jeg begynte da vi passerte en times spill å frykte at rekka med kamper med scoring (Som hadde bygd seg opp til 90 etter at den rakna i Skövde-derbyet i fjor) skulle stoppe opp igjen.


Heldigvis for meg og eventuelt andre målhungrige tilskuere: Etter 65 minutters spill fikk de gulsvarte et hjørnespark hvor ballen etter litt om og men ble klemt i mål til 1-0!


Mens regnet smått valgte å vise seg fram prøvde nå Lånke å virkelig sikre at de vant denne treningskampen mot divisjonskollegaen fra den andre avdelinga i den trønderske nivå fem-fotballen, men det ville seg lenge ikke. Gjestene fra Hallset sto godt imot, men med ti minutter igjen ble en spiller felt like utenfor sekstenmeteren, og da frisparket ble tatt på denne måten sto det 2-0.


2-0 holdt seg til kampen var over, og hjemmelagets spillere kunne glade juble da dommeren blåste av. Selv fant jeg tilbake til bilen, og satte via flyplassen hvor min svoger akkurat ankom kursen tilbake til den trønderske hovedstaden hvor det skulle samles krefter til to lange dager med korpsmusikk.

Ingen kommentarer:

Legg inn en kommentar